neděle 12. února 2017

Podle nejnovější studie z USA způsobuje záření sítí mobilních telefonů rakovinu



Vyzařování sítí mobilních telefonů – v Evropě GSM, je jedním z nejhorších zdrojů elektrosmogu, který je v podstatě všudypřítomný. Podobně škodlivé jsou i signály digitálních tv a rádií. Ještě horší účinky na (nejen) lidské  zdraví mají například wi-fi sítě. Na podzim letošního roku je plánováno kompletní zveřejnění závěrů studie, která se zabývala účinky vyzařování mobilních sítí na vznik rakoviny. Protože tuto informaci vnímám jako důležitou, přeložil jsem z německého zdroje níže uvedený článek a přiložil odkaz na stažení zatím publikovaného krátkého shrnutí studie z webu US National Toxicology Program.

Jedna ze studií, které si objednala vláda USA nalezla spojení mezi vyzařováním sítí mobilních telefonů a rakovinou. Několikaleté experimenty na krysách mohou pohled na provoz mobilních sítí od základu změnit.

Otázka zda záření mobilních sítí podporuje nebo přímo způsobuje rakovinu byla desetiletí od výroby prvního mobilu nejasná. Nyní díky jedné několikaleté studii prováděné na krysách se prokázalo, že vyzařování sítí mobilních telefonů má minimálně „nízký dopad“ na dva druhy zhoubných nádorů. Postiženi byli ale pouze samci. Krysí samičky vykazovaly pouze nepatrně nižší porodnost. Studii zadal americký US National Toxicology Program (NTP) což je organizace, kterou zastřešuje vláda USA.
U nádorů se jedná o mozký nádor Gliom a o nádor na srdci. I když je tento vliv pouze nepatrný, tak má podle studie dalekosáhlé následky na celkové zdraví, protože mobilní sítě se používají po celém světě.

Záření mobilních sítí na stejné rizikové úrovni jako nakládaná zelenina a káva

Mluvčí amerického zdravotního institutu NIH naproti tomu pro Wall Street Journal zdůraznil, že dosavadní studie na lidech prokázali jen omezené vlivy mobilních sítí na vznik rakoviny u lidí. Oficiální postoj americké vlády je dodnes takový, že většina vědeckých poznatků uvádí, že zde žádná zdravotní rizika nejsou. Světová zdravotnická organizace WHO staví vyzařovaní sítí mobilních telefonů na stejnou rizikovou úroveň jako nakládanou zeleninu a kávu (skupina 2B). Oproti tomu toxikolog Ron Melnick, který od roku 2009 vede výzkum, tvrdí, že s prohlášeními o tom, že zde žádné riziko neexistuje by měl být konec. S rozpočtem 25ti milionů dolarů je to jedna z největších a nejobsáhlejších studií tohoto druhu.
Během experimentů bylo na IIT Research Institutu v Chicagu ozařováno více než 2500 krys a myší během různých intervalů zářením sítí mobilních telefonů. Byli použity stejné frekvence, které používají i evropské GSM sítě a americké CDMA sítě. 900 Mhz byli ozařovány krysy a 1900 Mhz myši. Denně byla zvířata vystavena tomuto záření 9 hodin. Experiment trval kvůli jeho rozsahu a komplexnosti několik let.

NTP zatím zveřejnilo pouze krátké shrnutí této studie. Na podzim 2017 chce organizace zveřejnit celou zprávu.



Z německého originálu přeložil: Jan

Tento text smí být dále volně šiřen bez úprav a s uvedením zdroje.

Žádné komentáře:

Okomentovat